Novice

Zimska številka Pikapolonice že v prodaji!

Zimska izdaja revija za otroke Pikapolonica je na voljo v marketih Mercator, Tuš, Jager in Leclerc.

 

Vse novice

Vene v nosečnosti in po njej

V nosečnosti ima marsikatera mlada ženska prvič težave z venami. Njena mati ali starejša sestra jih imata tudi - toda ona sama jih do sedaj ni imela. Zakaj pravzaprav pride do težav z venami? Je razlog nosečnost ali bi jih imela z leti tako ali tako? Predvsem pa - kaj bi lahko storili, da bi težavo omilili ali odpravili?

Kaj se dogaja?

Zakaj pravzaprav pride do težav z venami? Laiki težave z venami najpogosteje opazimo, ko noge postanejo boleče, ko nas srbijo in ko se že pokažejo prve krčne žile. Gre za kronično vensko popuščanje, ki je zelo razširjena bolezen med ženskami in tudi moškimi, vendar pogosto ostaja neodkrita in nezdravljena. Opišemo jo lahko kot sklop simptomov in znakov, ki nastanejo zaradi povečanega tlaka v venah spodnjih okončin. Simptomi so značilno prisotni od začetka bolezni in so običajno prvi vzrok za obisk pri zdravniku: v nogah čutimo tope ali pekoče bolečine, imamo občutek težkih nog, otekline, krče, noge nas srbijo in so "nemirne". Težave, kot so občutek težkih, utrujenih in napetih nog se še povečajo, kadar noge grejemo - če sedimo ob radiatorju, če se namakamo v vroči vodi, če se sončimo v največji vročini, če se savnamo in podobno. Neprijetni simptomi pa se zmanjšajo pri počitku leže, ali še bolje, leže z dvignjenimi nogami. Kronično vensko popuščanje se zelo pogosto podeduje. Če imata torej težave vaša mati in vaša sestra, je zelo verjetno, da jih boste imeli tudi vi. Predvideva se, da je oslabljena venska stena, ki pripelje do bolezni, pogosto prirojena.

Kaj so varice?

Ste že pred nosečnostjo opazovali svoje noge in razmišljali, da so žile videti nekako drugačne, bolj opazne? Najbrž ste opazili varice. Varice so krčne žile in so eden od znakov kronično venskega popuščanja. So podkožne razširjene vene. Skoraj polovica prebivalstva ima blažjo obliko varic, slaba četrtina pa velike, debelne varice. Med znake kroničnega venskega popuščanja spadajo tudi metličaste in mrežaste vene (modkrikaste podkožne vene), otekline nog, kožne spremembe (na primer pigmentacija) in razjede na nogah, ki so najhujša oblika kroničnega venskega popuščanja. Težave z venami se lahko pojavijo kadarkoli, običajno po 30. letu starosti, še pogosteje pa po 40. letu starosti. Če ste torej dedno nagnjeni k venskemu popuščanju, ni mogoče za težavo kriviti le nosečnosti, pač pa jo je nosečnost pospešila. Toda nosečnost je le eden od dejavnikov, ki še pospeši kronično vensko popuščanje. To se zgodi zaradi hormonskih sprememb v telesu nosečnice. In sedaj zelo dobra novica: v polovici primerov krčne žile po porodu izginejo. Pri ženskah, kjer so krčne žile v družini, je žal stanje ponavadi slabše.

Kaj lahko storite?

Pri krčnih žilah ne gre le za estetsko težavo. Zato se je modro vprašati, kaj lahko storite, da bi se jim čim bolj izognili. Dobro je tudi vedeti, kateri dejavniki - poleg nosečnosti - pospešujejo kronično vensko popuščanje. Strokovnjaki pravijo, da pomembno vplivajo še: jemanje hormonskih kontracepcijskih sredstev, dolgotrajno sedenje in stanje v prisilnem položaju. Sodoben način življenja, službe, v katerih je veliko sedenja, prisiljene drže in stanja na mestu, veliko čezmerne teže in pretesnih oblačil, pa tudi neudobne obutve in na sploh premalo gibanja, venam nikakor ne koristi. Zato je pomembno, da se tudi na delovnem mestu vsake toliko časa premaknemo in razgibamo. Če ne gre drugače, je zadosti že reden sprehod do stranišča, do avtomata z vodo, po stopnicah do višjega ali nižjega nadstropja... Sicer pa izkoristimo prav vsako priložnost, da se gibljemo. Bi lahko v službo vsaj del poti pešačili ali kolesarili? Bi šli peš v trgovino? Če bi se vsakodnevno gibali vsaj petnajst minut, bi bilo zelo koristno.
Ženskam pa poleg napačnega načina življenja prav gotovo ne koristita še dve ženski navadi: nošenje visokih pet in sedenje s prekrižanimi nogami. Visoke pete škodijo, ker povzročajo zastajanje krvi, zaradi nezadostnega delovanja mišičnih črpalk, kot imenujemo mišice goleni, ki pri hoji črpajo kri iz ven proti srcu. Toda enako slabo vplivajo tudi drugi čevlji, ki ne sledijo ortopedski obliki stopala, recimo, zašiljeni špičaki ali pa tako tesni čevlji, kakršne sta nosili poleg vas le še Pepelkini sestri. Sedenju s prekrižanimi nogami v očarljivem stilu televizijskih voditeljic pa se je pametno izogibati zato, ker ob tem kri zastaja, zato v žilah prihaja do povečanega pritiska. Kako pa naj sedite, da boste vseeno videti očarljivi? Poglejte v rumeni tisk, kako sedijo kraljice in princese: s podplati na tleh in stisnjenimi gležnji.
In še nekaj: vrzite v smeti prav vse dokolenke, pri katerih vas stiska patent na zgornjem robu. Takšne dokolenke ustavljajo krvni obtok. Po novem pa kupujte le nogavice, ki imajo zelo širok in precej šibek patent.

Kaj naj storim?

Ko boste opazili pri sebi prve krčne žile, vas bo morda zajela panika. Kaj naj storim? Lahko preprečim, da bi se jih pojavilo še več? Zaenkrat še ne kaj dosti drugega, kot da takoj opustite nezdrave življenjske navade in neprimerna oblačila in obutev. S spremenjenim načinom življenja in opazovanjem svojega telesa lahko preprečimo nastanek hujših oblik in lajšamo simptome oziroma zaustavimo napredovanje. To je še zlasti pomembno v nosečnosti. Po nosečnosti pa se le oglasite pri zdravniku, ki vam bo svetoval zdravljenje. Če namreč bolnik pride k zdravniku pravočasno, mu lahko predpiše primerno zdravljenje. Načinov zdravljenja je več, pač odvisno od stopnje bolezni. Kompresijsko zdravljenje (to je nošnja ustreznih medicinskih kompresijskih nogavic ali povijanje nog) velja za osnovno. Venoaktivna zdravila v obliki mikroniziranih flavonoidov učinkovito zmanjšujejo že prve simptome, upočasnijo napredovanje bolezni in tudi pospešijo celjenje razjed. Zdravnik se lahko odloči tudi za sklerozantno zdravljenje oziroma vbrizganje sklerozantnega sredstva v obolelo veno, zdravljenje z laserjem ali operativno zdravljenje.

Zdravilo

V svetu najbolj uporabljeno zdravilo za to bolezen je mikronizirana prečiščena frakcija flavonoidov, za katero je značilen poseben postopek izdelave - mikronizacija. Zato se v prebavilih hitreje absorbira, kar omogoča hitrejše in učinkovitejše zdravljenje. Zdravilo povečuje tonus ven, izboljšuje limfno drenažo in na mikroskopski ravni ščiti najmanjše vene pred poškodbami. Sledi manj otekanja in boljše celjenje ran. Dobra stran mikroniziranih flavonoidov je tudi, da ni medsebojnega delovanja z drugimi zdravili. Zdravilo se lahko v lekarnah kupi tudi brez recepta. In kdaj je dobro začeti s temi zdravili? Začeti je dobro že v začetnih stopnjah bolezni, ko bolniki čutijo bolečine in imajo občutek težkih, pekočih nog in vidnih sprememb na koži še ni. Zdravilo je učinkovito tudi ob že razviti klinični sliki, ko so prisotne krče žile, otekanje nog, venske razjede.

Vir: Združenje za žilne bolezni in Združenje slovenskih dermatovenerologov s podporo farmacevtskega podjetja SERVIER Pharma d.o.o.

  • 09.12.09@09:40:54
    mene zanima?imam namreč težave z krčnimi žilami,ki so kar močno vidne na spodnjem delu noge-prednji del meč ,kako je z kompresijskimi nogavicami .ali jih moram nositi v času nosečnosti,janja
    havajana
Loading ...
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.