Novice

Zimska številka Pikapolonice že v prodaji!

Zimska izdaja revija za otroke Pikapolonica je na voljo v marketih Mercator, Tuš, Jager in Leclerc.

 

Vse novice

Med za dobro jutro

Če med uživamo redno, nam vsestransko koristi, saj je zelo zdravo sladilo.

Če med uživamo redno, nam vsestransko koristi. Zakaj ne bi dneva pričeli z žlico medu, da bo življenje zdravo in sladko? Že za zajtrk si ga dodajte k žitnim kosmičem, jogurtu ali kruhu. Tudi sadje je idealno v kombinaciji z medom.

Med je popolno živilo in nujen del zdrave prehrane. Ima odlično sestavo, je lahko prebavljiv in naraven vir življenjske moči, zato je primerna hrana za otroke in odrasle. Žlica medu na dan telesu podari več kot sto različnih, za organizem pomembnih snovi: organske kisline (jabolčna, limonska, mlečna in mravljinčna), vitamine B1, B2, B3, B5, B6 ali H, B9, minerale, encime, vosek, zrnca cvetnega prahu in eterična olja. Zelo bogat je tudi s kromom, kalcijem, bakrom, železom, kalijem in cinkom.

Že tisočletja poznamo zdravilne učinke medu. Kakšni so, je odvisno od vrste medu, od letnega časa ter od prostora, kjer so se pasle čebele. Med razkužuje, deluje protibakterijsko, pomaga pri celjenju ran in odpravljanju brazgotin, pa tudi k hitrejšemu okrevanju. Zato je še posebno koristen po porodu. Učinkuje pa tudi proti utrujenosti, kar je dobrodošlo za vse mlade starše. Vsem koristi zaradi antioksidantov, ki jih imajo še posebno veliko temne vrste medu. Z medom blažimo simptome prehladov in gripe. Učinkovit je pri vseh boleznih, saj pospešuje absorpcijo zdravil in povečuje njihovo učinkovitost, obenem pa čisti organizem škodljivih snovi. Pomaga tudi pri zdravljenju gastritisa, želodčne razjede in črevesnih vnetij. Zmanjšuje izločanje želodčne kisline ter pomaga pri zdravljenju in razstrupljanju jeter. Med uporabljamo tudi pri ginekoloških težavah, jutranjih slabostih v nosečnosti in pri boleznih dihal (kronični bronhitis, bronhialna astma, rinitis, alergični rinitis, sinusitis, laringitis). Pomaga tudi pri anoreksiji in slabem téku. Ker normalizira črevesno peristaltiko, na naraven način odpravlja zaprtje in pomaga pri hemoroidih.

Med je tudi zelo zdravo sladilo. Še posebno priporočljiv je kot sladilo za ljudi s sladkorno boleznijo tipa 2 in za vse z visoko ravnjo holesterola. V primerjavi s sladkorjem ima veliko boljšo hranilno sestavo, zato bi bilo najbolje, če bi sladkor v receptih zamenjali z medom. Pazite pa, da glede na recept uporabite pol manjšo količino medu kot sladkorja, ker je med slajši, ter za pečenje znižate temperaturo za 15 ºC.

logo_boznar_za_net.JPG











Recept: Medena hišica

Medeno hišico, lepo kot iz pravljice, si želi vsak otrok. Če mu jo spečemo in okrasimo, mu polepšamo praznike in ustvarimo lep spomin. Hišica bo pred prazniki domu v okras, pa še prijetno bo dišalo po medu, cimetu in klinčkih.

medena_hisica_za_net.jpg
Preden pričnete s peko, stene in streho hišice narišite na karton, da naredite model, po katerem boste rezali testo. Če hišico pečete prvič, naredite manjšo, okna in vrata pa lahko tudi le »narišete« na testo. Ko jo boste okrasili z majhnimi pisanimi bonboni, čokoladnimi mrvicami, bleščicami, kokosom in piškotki, bo čarobna!






Za testo potrebujete:

375 g medu
750 g moke
75 g margarine
375 g sladkorja v prahu
2 jajci
15 g pecilnega praška
1 žličko sode bikarbone
2 žlici kakava
1 vrečko začimb za medenjake
ščepec soli
3 žlice vode

Za beljakov sneg potrebujete:
3 beljake
750 g sladkorja v prahu
3 žlice limoninega soka

Medeno testo
Maslo ali margarino zmehčamo, dodamo sladkor, stepena jajca in na koncu še med. V drugo, večjo posodo stresemo moko in vse ostale sestavine. Presejemo, pomešamo in prilijemo vse iz prve posode. Zgnetemo testo, ga zavijemo v prozorno folijo in pustimo v hladilniku 24 ur.
Naslednji dan razvaljamo testo na približno 3 do 5 mm, sicer bo hiška pretežka in se bo podirala. Iz razvaljanega testa s pomočjo modela iz kartona izrežemo dele hiše. Potrebujemo dva dela strehe, dvakrat dve stranici hiše in podlago za hišico, ki naj bo nekoliko večja od hišice. Iz ostanka testa izrežite piškote za potko in smrečice. Testo pecite približno 15 do 20 minut pri 160˚ C. Ko so deli pečeni, se morajo povsem ohladiti, da testo otrdi, sicer se bo hiška zvijala.

Zidamo in krasimo
Stene in streho zlepimo z beljakovim snegom, ki ga naredimo tako, da stepemo tri beljake, v katere dodamo sladkor in limonin sok. Sneg mora biti tako čvrst, da ne kapne od žlice, sicer ne bo lepil dobro. Hišico krasimo šele, ko »lepilo« že deluje. Ostanek beljakovega snega uporabimo za krašenje ali za učinek snega na strehi hišice in na tleh. Z beljakom na hišico prilepimo tudi okraske.

Loading ...
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.