Novice

Zimska številka Pikapolonice že v prodaji!

Zimska izdaja revija za otroke Pikapolonica je na voljo v marketih Mercator, Tuš, Jager in Leclerc.

 

Vse novice

Jutranja slabost

Slabost in bruhanje sta dva od najbolj tipičnih in neprijetnih znakov zgodnje nosečnosti. Devet od desetih žensk občuti vsaj rahlo slabost, več kot polovica pa jih v prvem trimesečju bruha. Slabost in bruhanje se lahko začneta, še preden se ženska sploh zave, da je noseča, traja pa, resda v redkih primerih, vse do poroda. Dobra novica pa je, da večinoma izzveni po 12. tednu nosečnosti.

Zakaj slabost?

Nihče ne ve natančno, zakaj se slabost pojavi, vendar ima verjetno povezavo z visokimi vrednostmi hormonov hCG (humanega gonadotropina) in estrogena. V drugem trimesečju nivo obeh hormonov upade in ker običajno v tem času izzveni tudi slabost, sta oba dejavnika verjetno med seboj povezana. K slabosti pripomorejo tudi nekateri drugi dejavniki, kot na primer nizek nivo krvnega sladkorja, zaradi česar se nosečnica slabše počuti, če že nekaj časa ni jedla, in utrujenost. 

Kdo je bolj dovzeten za slabost?

Večina žensk med nosečnostjo občuti vsaj rahlo slabost, vendar pa je ta po nekaterih študijah bolj pogosta pri tistih ženskah, ki jim je tudi v nenosečem stanju rado slabo med vožnjo, oziroma pri tistih ženskah, ki imajo pogoste migrene. Nosečnice, ki pričakujejo dvojčke, občutijo slabost v hujši obliki, mnoge mamice pa tudi trdijo, da se slabost stopnjuje s številom otrok. Vendar pa to ni pravilo, saj mnoge mamice poročajo tudi obratno. Pri prvem otroku jim je bilo zelo slabo, pri drugem ali naslednjih pa je bila slabost v mnogo milejši obliki.

Ali slabost prizadene otroka?

Slabost otroka načeloma ne prizadene. Težave se lahko pojavijo le v primeru, ko je slabost združena z izjemno silovitim bruhanjem, zaradi česar nosečnica lahko močno dehidrira. Če vam je nenehno slabo in ne morete prav ničesar obdržati v sebi, pojdite k zdravniku.

Kaj pomaga? 

- Jutranji prigrizek. Zjutraj je nivo krvnega sladkorja najnižji, zato imejte ob postelji vedno nekaj suhih piškotov ali krekerjev. Pojejte jih, počakajte deset minut in šele nato vstanite iz postelje. Še bolje pa bo, če vam bo zeliščni čaj in rezino toasta ali dve prinesel kar partner.

- Kar imate najraje. Čeprav vam morda niti slučajno ni do hrane, pa se boste počutili še slabše, če ne boste ničesar pojedli. Prigrizki na vsakih nekaj ur bodo preprečili padec krvnega sladkorja. Pet majhnih obrokov na dan je bolje kot trije veliki, hkrati pa se boste tudi navadili takega prehranjevalnega režima za kasneje, ko bo vaš trebuh postajal vse večji in bo vse bolj pritiskal na želodec, zaradi česar boste morali jesti večkrat po malem.

- Limone. Ingver in limona sta naravni zdravili v boju proti slabosti. V kozarec s toplo vodo dajte nekaj rezin limone ali pa limono ožemite in dodajte še žličko medu. Pomagalo bo tudi, če boste sveže rezine limone vonjali. Kupite tudi ingverjeve piškote in jim imejte vedno pri sebi. Ingver zmanjša stimulacijo tistih živcev v možganih, ki so odgovorni za naval slabosti in bruhanja. Ingver lahko narežete na rezine, jih namočite v vročo vodo za pet minut, dodate med in popijete.

- Ogljikovi hidrati. Bodite pozorni, da bodo v vsakem obroku ogljikovi hidrati, kot na primer krompir, riž, testenine ali kruh. Ogljikovi hidrati se prebavljajo počasi, zato je manj možnosti, da bi krvni sladkor na hitro padel. Poleg tega pa so lahko prebavljivi. Pametno je, če se izogibate močnim okusom in vonjem, na primer začimbam, kot sta čili ali česen, in na sploh kuhalnim vonjem. Naj v tem času raje kuha partner.

- Telovadba. Čeprav vam v tem obdobju verjetno ne bo prav veliko do gibanja, pa se boste vseeno bolje počutili po blagih telovadnih vajah.

- Na zdravje! Pijte čim več tekočine v majhnih požirkih skozi ves dan. Nekatere ženske pravijo, da jim je bolje, če pijejo gazirane pijače. Izogibajte pa se pijačam, ki vsebujejo kofein (kava, pravi čaj, kola). Morda so se vam že tako ali tako uprle.

- Čim več počivajte.
Poleg praznega želodca je utrujenost drugi najpomembnejši dejavnik, ki povzroča slabost. Pazite, da se ne boste pretirano utrudili. Če ste v službi, se takoj, ko pridete domov, ulezite in pojdite spat čim bolj zgodaj. Če že imate otroka, pojdite spat z njim.

- Sproščujoča kopel. V kopalno kad nakapajte nekaj kapljic sivkinega, kamiličnega ali ingverjevega eteričnega olja in se sprostite.

- Akupresura. Zelo uspešen način za preprečevanje slabosti je tudi akupresura. Pritisnite na točko v sredini notranje strani zapestja in držite nekaj sekund. Učinkovite so tudi akupresurne zapestnice, ki preprečujejo slabost med vožnjo.

- Alternativa. Nekatere ženske poročajo o velikih uspehih po zdravljenju s homeopatskimi pripravki. Pojdite k izkušenemu homeopatu, ki vam bo priporočil zdravilo.

Preberite si še

Loading ...
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.